LAST UPDATED ON 2021-02-16 17:54:33

2020-21 IVC Boys Basketball Selections: Hiland's Will Schlabach, Malvern's Johnny Browning earn Player of the Year honors

By Mitch Spinell

Ohio - Hiland, Malvern, and Tusky Valley boast the top honors for the 2020-21 boys' basketball season in the Inter-Valley Conference.

Malvern dominated the IVC North Division, going 9-2 along with an overall record of 17-3. Johnny Browning earned Player of the Year honors for the Hornets, and his coach Dennis Tucci won the Coach of the Year award.

Browning joined his Hornets teammates Derk Hutchison and Michael Minor on the first-team selections, with Malvern having the most players (three) representing on the top squad.

In the IVC South, Hiland's Will Schlabach was named the Player of the Year, while Tuscarawas Valley coach Terry Sites won the coaching honors for taking the Trojans to a South-best 16-4 record (10-1 IVC).

Schlabach, who helped the Hawks finish 14-7 (10-2) and second in the South behind Sites' Trojans, was one of three All-IVC selections, but the lone first-team player. Sites, meanwhile, had four players on the roster, including first-teamer Nathan Glaser.

The following players were selected to the IVC North and South teams on Tuesday:

 

IVC NORTH, First Team

Franko Rome, Jr., Buckeye Trail

Johnny Browning, Sr., Malvern

Derk Hutchison, Sr., Malvern

Michael Minor, Jr., Malvern

Tayshaun Curtis, Sr., Strasburg

Ryan Dick, Sr., Tuscarawas Central Catholic

Zander Sabin, So., Tuscarawas Central Catholic

 

IVC SOUTH, First Team

Zack Bickford, Sr., Garaway

Will Schlabach, Sr., Hiland

Lucas Hagan, Jr., Indian Valley

Dalton Patterson, Jr., Ridgewood

Gage Tingle, Jr., Ridgewood

Demetrius Evans, Sr., Sandy Valley

Nathan Glaser, Sr., Tuscarawas Valley

 

IVC NORTH, Second Team

Garrett Burga, So., Buckeye Trail

Garson Imes, Jr., Conotton Valley

Gaige Galigher, So., Conotton Valley

Luke Riley, Sr., East Canton

Trenton Newkirk, Jr., Newcomerstown

Wade Hostetler, Sr., Strasburg

Dylan Walker, So., Strasburg

Adam Decaminada, Jr., Tuscarawas Central Catholic

 

IVC SOUTH, Second Team

Brady Milburn, Sr., Claymont

Ryan Miller, Sr., Hiland

Grant Tschudy, Sr., Indian Valley

Kadin Bradford, Jr., Ridgewood

Kaiden Mastri, Jr., Sandy Valley

Jayson Hall, Sr., Tuscarawas Valley

Logan Stotzer, Jr., Tuscarawas Valley

 

IVC NORTH, Honorable Mention

Donovan Geiger, Fr., Buckeye Trail

Maddox Walter, Jr., Conotton Valley         

Chase Vacco, Sr., East Canton

Trent Severs, Sr., Malvern

Braxton Wilson, Jr., Newcomerstown

Cole Hutchison, So., Strasburg

Jackson Triplett, Jr., Tuscarawas Central Catholic

 

IVC SOUTH, Honorable Mention

Gavin Povick, Sr., Claymont

Payton Keim, Sr., Garaway

Grant Miller, Jr., Hiland

Sam Caley, Sr., Indian Valley

Kurtis Varian, Sr., Ridgewood

Brady Russell, Sr., Sandy Valley

Tyler Stump, Sr., Tuscarawas Valley